Nákup historickĂ©ho nábytkuKdy nakupujeme - v zimì, nebo v lĂ©tì?Doba, kdy by se mìl nábytek nakupovat, souvisĂ s tĂm, od koho jej nakupujeme:
Nakupujeme-li od staroĹľitnĂka nábytek, kterĂ˝ je vystavenĂ˝ delšà dobu v krámì, kde je
i v zimnĂch mìsĂcĂch teplo, nemusĂme se obávat takovĂ˝ nábytek pøevĂ©zt rovnou domĂą.
Pøi pøevozu jej dáme dovnitø vozu, nebo vhodnì zabalĂme, abychom zabránili poškozenĂ
povrchu. KoupĂme-li v zimnĂm obdobĂ nábytek od nìkoho, kdo ho mìl na pĂądì, v garáži,
ve stodole apod., mùžeme si bĂ˝t jisti, Ĺľe takovĂ˝ nábytek zaène doma vlivem teploty a sucha sesychat a praskat. PopraskajĂ vĂ˝plnì, boky, vrchnĂ deska, odlepĂ se dĂ˝ha... (takovĂ˝ nábytek nakupujeme radìji v letnĂch mìsĂcĂch). Pøi koupi v zimì nábytek umĂstĂme na pøechodnou dobu v mĂstnosti, kde regulujeme teplotu tak, aby byla jen o málo vyššà neĹľ odkud byl nábytek dovezen. Teplotu pozvolna zvyšujeme a èasto krátce vìtráme.
Je vhodnĂ© dát do vnitønĂch prostorĂą nábytku noviny (ne èasopisy!), kterĂ© dennì mìnĂme.
Po tĂ˝dnu takovĂ© karantĂ©ny je nábytek pøipraven snášet pro nás pøĂjemnĂ© domácĂ teploty bez Ăşjmy na kráse.
Proè docházà ke zmìnám na povrchu nábytku vlivem rùzných teplot? Nábytek, který byl
vyroben ruènì, byl slepován kostnĂm nebo kaseinovĂ˝m klihem. Tyto klihy jsou znaènì
hydroskopickĂ©, to znamená, Ĺľe navlhne-li takovĂ˝ spoj (tøeba i vzdušnou vlhkostĂ), zmìkne, a tĂm se uvolnĂ. Následnì vysychá - pĂąvodnĂ souvislá vrstva popraská a smrštĂ se.
Opakuje-li se tento proces vĂcekrát, takovĂ˝ spoj uĹľ nemá svoji pevnost a vìtšinou se Ăşplnì
rozlepĂ.
U dĂ˝hovanĂ©ho nábytku docházĂ nejprve k vytvoøenĂ puchýøù, následnì pak k odlepenĂ,
prasknutĂ, èi odlomenĂ dĂ˝hy.
JakĂ˝ nábytek vybĂráme - falzum, nebo originál?V dnešnĂ dobì je velice tìžkĂ© pøi koupi rozeznat, zda je vyhlĂ©dnutĂ˝ kus originál èi nikoli.
V zásadì bych doporuèil:
1. Pøi koupi nepospĂchat, navštĂvit prodejce i tøeba nìkolikrát a vybranĂ˝ nábytek si dĂąkladnì prohlĂ©dnout.2. Zamìøit se na kvalitu povrchovĂ© Ăşpravy - nápadnĂ˝ by mìl bĂ˝t kus s vĂ˝raznì záøivĂ˝m leskem, kterĂ˝ bude stejnĂ˝ i v rozĂch mezi lištami, v prohlubnĂch øezeb apod. I na pouĹľitĂ©m kovánĂ a šroubech by mìlo bĂ˝t vidìt stáøĂ, tøeba jen podle dobovĂ© konstrukce (i kdyĹľ bude vyèištìno).3. MnohĂ© napovĂ i pohled na záda a dno nábytku. Nohy nápadnì zachovalĂ©, pøišroubovanĂ© poniklovanĂ˝mi nebo dokonce køĂĹľovĂ˝mi šrouby, dno, kterĂ© je na rozdĂl od patiny zestárlĂ©ho a zaprášenĂ©ho døeva namoøeno podivnĂ˝m odstĂnem. TakovĂ˝ kus je buĂŻ pĂąvodnĂ, avšak poškozenĂ˝ rozsáhlou neodbornou opravou, nebo falzum. TakovĂ© koupì bychom se mìli radìji vyvarovat.4. Dnes tak oblĂbenĂ˝ pĂąvodnĂ venkovskĂ˝ nábytek by mìl bĂ˝t spojován pøevážnì høeby,
zhotovenĂ˝mi ze døeva seøĂzlĂ©ho dlátem do nepravidelnĂ©ho kosoètverce. Novìjšà nábytek by mìl mĂt jiĹľ ĹľeleznĂ© høeby kovanĂ© kováøem, pozdìji potom høeby s hladkou nepravidelnou plochou hlavou a všechny kovovĂ© èásti by na døevì mìly mĂt kolem sebe rozpitou rezavou aĹľ èernou skvrnu, kterou vytvoøà reakce kovuse døevem.Pøevážná vìtšina tohoto nábytku byla pøi vĂ˝robì opatøena barvou. Proto takĂ© vĂ˝robci pouĹľĂvali k vĂ˝robì tohoto nábytku horšà materiál, i kdyĹľ na dnešnĂ dobu vypadá kvalitnì.
Nebylo však vyjĂmkou, Ĺľe vĂ˝plnì nebo boky byly zhotoveny z jednoho kusu døeva.
Dnešnà materiál je již podstatnì užšà a má mnoho sukù a zásmolkù.
Proto je-li z takovĂ©ho materiálu slepena deska (tøeba bok, nebo dveønĂ vĂ˝plò), skládá se ze dvou èi vĂce podĂ©lnì slepenĂ˝ch kusĂą. Nábytek z takovĂ©ho materiálu, kterĂ˝ navĂc nemá nikde ani ve špatnì pøĂstupnĂ˝ch rozĂch, øezbách èi spárách drobnĂ© zbyteèky neodstranìnĂ© barvy, je buĂŻ rozsáhle opravovanĂ˝, nebo novì zhotovenĂ˝.
PøĂpadnĂ© dotazy zodpovĂm na e-mailu
info@opravyhistorickehonabytku.com